2019 წლის 10 -20 ივლისს კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნულ ცენტრში ჩატარდა სამეცნიერო ფორუმი – ქართველოლოგიის საერთაშორისო საზაფხულო სკოლა და კონფერენცია „ქართული ხელნაწერი “, რომელიც განხორციელდა ლუვენის უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მხარდაჭერით.
ფორუმის მიზანია ქართველოლოგიური მეცნიერებების პოპულარიზაცია, ქართული ხალნაწერის მნიშვნელობის აქცენტირება, ქართველ და უცხოელ მეცნიერთა და სტუდენტთა თანამშრომლობითი ურთიერთობების განვითარება; კორნელი კეკელიძის, ილია აბულაძის, ელენე მეტრეველის მიერ დამკვიდრებული ქართველოლოგიური სამეცნიერო ტრადიციების გაგრძელება.
ქართველოლოგიის საერთაშორისო სკოლა გათვალისწინებული იყო ხელნაწერი მემკვიდრეობის შესწავლით დაინტერესებული უცხოელი და ქართველი მკვლევარებისთვის. ფორუმში მონაწილეობა მიიღო 16 მეცნიერმა მსოფლიოს 10 ქვეყნიდან (ბელგია, გერმანია, იტალია, იორდანია, დიდი ბრიტანეთი, ავსტრია, აშშ, სომხეთი, შვეიცარია საქართველო)
ხელნაწერთა ეროვნულ ცენტრს აქვს ქართველოლოგიის საზაფხულო და ზამთრის სკოლების ჩატარების ექვსწლიანი წარმატებული გამოცდილება. ცენტრის სტატუსი, მისი ავტორიტეტი და სკოლის თემატიკა განაპირობებს სკოლის მიმართ დიდ ინტერესსა და სკოლაში მონაწილეობის მსურველთა აქტივობას. წელს შემოვიდა 70-ზე მეტი აპლიკაცია მსოფლიოს 20-მდე ქვეყნიდან. შერჩევისას უპირატესობა მიენიჭათ ჰუმანიტარული მიმართულებით მომუშავე კანდიდატებს მსოფლიოს წამყვანი უნივერსიტეტებიდან (ლუვენის, ვენის, კემბრიჯის, ოქსფორდის, ჰამბურგის, ტურინის და ა.შ.), რომელთა სამეცნიერო ინტერესები შეესაბამება ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის ძირითად სამეცნიერო-კვლევით მიმართულებებს.
სკოლის სამუშაო პროგრამა მოიცავს ხუთ სასწავლო მოდულს: 1. ქართული დამწერლობა, 2. ქართული ხელნაწერი, 3. ქართული ისტორიული დოკუმენტი, 4. ქართული ნაბეჭდი წიგნი და 5. ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი, როგორც უნიკალური ინსტიტუცია – ხელნაწერების საცავი და სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი. მოდულების ფარგლებში შედგა 23 ლექცია, მათ შორის – ორი გასვლითი, სკოლის თემატიკასთან დაკავშირებულ სივრცეებში (საქართველოს ეროვნული მუზეუმის ეპიგრაფიკის ფონდი, ბოლნისის სიონი, მცხეთა, ატენის სიონი), სამი ვორქშოფი, ინტერაქტიული პროგრამა და გამოფენა.
სკოლის მსმენელებს კვლევების შედეგები და მეთოდოლოგია გაუზიარებეს ცენტრის წამყვანმა მეცნიერებმა, რომლებიც ათეული წლების მანძილზე სწავლობენ ცენტრში დაცულ ხელნაწერებს, ისტორიულ დოკუმენტებს, საარქივო მასალას. სკოლის ფარგლებში ლექციები უცხოელმა მეცნიერებმაც წაიკითხეს. აღსანიშნავია, რომ ისინი წინა წლის საზაფხულო სკოლის კურსდამთავრებულებია.
19-20 ივლისს შედგა ფორუმის მეორე ღონისძიება – საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია „ქართული ხელნაწერი“, საზაფხულო სკოლის ლოგიკური გაგრძელება, რომელზეც მოხსენებებით წარსდგნენ სკოლის ქართველი და უცხოელი მსმენელები და ლექტორები. სამეცნიერო კონფერენციის ფარგლებში ჩატარდა პლენარული სხდომა, რომელზეც სიტყვით გამოვიდა ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის დირექტორი, პროფ.ზაალ აბაშიძე; ლუვენის უნივერსიტეტსა და ხელნაწერთა ეროვნულ ცენტრს შორის მრავალწლიანი ურთიერთობების შესახებ მოხსენება გააკეთა ლუვენის კათოლიკური უნივერსიტეტის ორიენტალისტიკის ინსტიტუტის დირექტორმა, დოქტ ანდრეა შმიდტმა. იმუშავა სამმა სექციამ, შემდეგი მიმართულებების შესაბამისად:
შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მიერ დაფინანსებული ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის საერთაშორისო საზაფხულო სკოლა და კონფერენცია ხელს უწყობს ქართული და უცხოენოვანი ხელნაწერი მემკვიდრეობის შესწავლის სფეროში აკუმულირებული ცოდნის შეჯამებას, აქტუალური საკითხების წინ წამოწევას ხელნაწერი მემკვიდრეობის კვლევის სხვადასხვა სფეროების მიხედვით, სამომავლო კვლევითი პერსპექტივების დასახვას.
სკოლის სამუშაო პროგრამა მოიცავს ხუთ სასწავლო მოდულს: 1. ქართული დამწერლობა, 2. ქართული ხელნაწერი, 3. ქართული ისტორიული დოკუმენტი, 4. ქართული ნაბეჭდი წიგნი და 5. ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი, როგორც უნიკალური ინსტიტუცია – ხელნაწერების საცავი და სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი. მოდულების ფარგლებში დაგეგმილია 23 ლექცია, მათ შორის – ორი გასვლითი, სკოლის თემატიკასთან დაკავშირებულ სივრცეებში (საქართველოს ეროვნული მუზეუმის ეპიგრაფიკის ფონდი, ბოლნისის სიონი, მცხეთა, ატენის სიონი), სამი ვორქშოფი, ერთი ინტერაქტიული პროგრამა და გამოფენა.
მოდულის „ქართული ხელნაწერი“ ფარგლებში სკოლის მსმენელებმა დაათვალიერეს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის მუდმივმოქმედი გამოფენა, რომელზეც ქრონოლოგიური თანმიმდევრობით წარმოდგენილია ქართული სასულიერო და საერო ხელნაწერი წიგნების მნიშვნელოვანი ნუსხები VII საუკუნიდან XVIII საუკუნის ჩათვლით.
სკოლის პროგრამით ჩატარდა ორი გასვლითი ლექცია, სკოლის თემატიკასთან დაკავშირებულ სივრცეებში (საქართველოს ეროვნული მუზეუმის ეპიგრაფიკის ფონდი, ბოლნისის სიონი, მცხეთა, ატენის სიონი).
13 ივლისს საზაფხულო სკოლის პროგრამით გათვალისწინებული იყო გასვლითი ლექცია „ქართული ეპიგრაფიკა“. ლექციის წასაკითხად საგანგებოდ შეირჩა ბოლნისის სიონის ეკლესია, რომლის კედლებზე ამოკვეთილი ლაპიდარული სააღმშენებლო წარწერებიც (494 წ.) უძველეს ქართულ ეპიგრაფიკულ ძეგლებად არის მიჩნეული.
საზაფხულო სკოლის მონაწილეებმა საკუთარი თვალით მოიხილეს არამხოლოდ უძველესი სააღმშენებლო წარწერები, არამედ ბოლნისის სიონის სხვა, V-XVIII საუკუნეებით დათარიღებული ლაპიდარული, ნაკაწრი და ფრესკული ეპიგრაფიკული ძეგლები: ეპიტაფიები, იურიდიული ეპიგრაფიკული აქტები, სავედრებელ-მოსახსენებელები, სააღმშენებლო-განახლებითი წარწერები და სხვ.
საზაფხულო სკოლის მონაწილეები გასვლითი ლექციის პროგრამის ფარგლებში ეწვივნენ ბოლნისის სიონის ეკლესიის მახლობლად მდებარე წუღრუღაშენის ტაძარს, რომელიც ულამაზესი და უმდიდრესი ჩუქურთმებით არის შემკული. აქ მათ მოიხილეს რამდენიმე ლაპიდარული წარწერა, მათ შორის, ეკლესიის სააღმშენებლო წარწერა საქართველოს მეფის გიორგის მოხსენიებით.
16 ივლისს საზაფხულო სკოლის პროგრამით გათვალისწინებული იყო გასვლითი ლექცია „წელთაღრიცხვის სისტემები ძველ საქართველოში“. ლექციის წასაკითხად შეირჩა ურბნისის სიონის ეკლესია, რომელიც ქართული ხუროთმოძღვრების ერთ-ერთ უთვალსაჩინოეს ნიმუშს წარმოადგენს. საზაფხულო სკოლის მონაწილეებმა საკუთარი თვალით მოიხილეს ურბნისის სიონის სამხრეთ კედელზე ამოკვეთილი სააღმშენებლო-განახლებითი წარწერა, რომლის თარიღიც – 1668 წელი – შუა საუკუნეების საქართველოში ყველაზე ფართოდ გავრცელებული სისტემით – ქრონიკონული წელთაღრიცხვით არის გადმოცემული.
გარდა ამისა, საზაფხულო სკოლის მონაწილეებმა მოიხილეს ურბნისის სიონის მრავალრიცხოვანი ეპიგრაფიკული ძეგლები, რომელთაგან ერთ-ერთს – ეკლესიის სააღმშენებლო წარწერას, ცალკეული მკვლევრები ბოლნისის სიონის უძველეს წარწერებზე უფრო ადრეული პერიოდის ძეგლად მიიჩნევენ.
ატენის სიონზე
16 ივლისს საზაფხულო სკოლის ფარგლებში მოეწყო გასვლითი ლექცია ატენის სიონში. ქართლის შუაგულში მე-7 საუკუნეში აგებული ტაძარი თავისი მნიშვნელობით სრულებით გამორჩეულ ძეგლს წარმოადგენს არა მხოლოდ ქართული კულტურის, არამედ მთლიანად რეგიონის ისტორიისთვისაც. ატენის სიონის მნიშვნელობას მის არქიტექტურულ ღირებულებასთან ერთად განსაზღვრავს, პირველ რიგში, ძირითადად VIII-X საუკუნეებში შესრულებული სააღმშენებლო-განახლებითი, ლაპიდარული, ნაკაწრი და ფრესკული ეპიგრაფიკული წარწერები.
სკოლის მონაწილეები გაეცნენ ქართული დამწერლობის სამივე სახეობის (ასომთავრული, ნუსხური, მხედრული) უძველეს ნიმუშებს. გარდა ფრესკული მხატვრობისა, რომელიც თავისი კომპოზიციით ინოვაციას წარმოადგენდა იმ დროის საქართველოში, სკოლის მონაწილეებმა საკუთარი თვალით იხილეს ყველაზე ადრინდელი 711 წლით დათარიღებული სტეფანოზ მამფლის ეპიტაფიური წარწერა, ასევე 853 წელს ბუღა თურქის მიერ თბილისის აღების შესახებ ქრონიკა, უძველესი ნიმუშები მხედრული დამწერლობისა და ასევე პირველი ნიმუშები ქართული რიტმიანი პოეზიისა (XI საუკუნე). გარდა ამისა, ტაძრის კედლები თითქმის მთლიანად არის დაფარული ქართული, სომხური, ბერძნული, არაბული და სირიული წარწერებით.
ტაძრის სამხრეთ ფასადზე გვხდება სომხური წარწერა ძეგლის განახლების შესახებ, ხოლო მის ზემოთ ქართული ასომთავრული გრაფიკით შესრულებულია წარწერა ბაგრატ IV-ის ზეობაში 1060-1068 წლებში ატენის ქალაქმშენებლობის თაობაზე. სკოლის მონაწილეები გაეცნენ ტაძრის კედლებზე არსებულ ერთ-ერთ უძველეს ქართულ რელიეფურ ქანდაკებებს – ირმების სიმბოლიკა და ნადირობის სცენა.
მოდული „ქათული დამწერლობა“ გარდა სალექციო კურსებისა ითვალისწინებდა პრაქტიკულ აქტივობას – კალიგრაფიის ვორქშოფს (6 სთ.).
ვორქშოფზე სკოლის მსმენელებმა შეიძენეს პრაქტიკული ცოდნა ქართული ანბანის თითოეული სახეობის – ასომთავრული, ნუსხური, მხედრული – გრაფემების მოხაზულობის შესახებ, როგორ იცვლებოდა მათი მოხაზულობა, გადაბმის სახეები საუკუნეების განმავლობაში ქართული ხელნაწერების ნიმუშების საფუძველზე.
მსმენელებმა კალიგრაფიის კურსის გავლის შემდეგ შეძლეს მოხატული საზედაო ასოების პრაქტიკულად შესრულება. მცხეთაში შემაჯამებელ კალიგრაფიის ვორქშოფზე მოხდა სხვადასხვა ნომინაციებში გამარჯვებულების საზეიმო გამოვლენა.
კალიგრაფიის ვორქშოფი ეფუძნება ქართული დამწერლობის შესახებ არსებულ მდიდარ სამეცნიერო ლიტერატურას, ასევე, ცენტრში ჩატარებული საზაფხულო სკოლების კალიგრაფიის ვორქშოფების წარმატებულ გამოცდილებას.
საერთაშორისო საზაფხულო სკოლისა და სამეცნიერო კონფერენციის „ქართული ხელნაწერი“ პროგრამა საკმაოდ დატვირთული იყო. სკოლის სასწავლო მოდულების შინაარსი მოიცავდა ხელნაწერთმცოდნეობასთან დაკავშირებულ პრაქტიკულად ყველა ძირითად სფეროს.
სკოლის მსმენელებს თავიანთი კვლევების შედეგები და მეთოდოლოგია გაუზიარეს ქართველოლოგიის დარგში ცნობილმა ქართველმა მეცნიერემა, ცენტრის წამყვანმა მკვლევრებმა, რომლებიც ათეული წლების მანძილზე სწავლობენ ცენტრში და სხვა სიძველეთსაცავებში დაცულ ხელნაწერ წიგნებს, ისტორიულ დოკუმენტებს, საარქივო მასალას.
უცხოეთში მოღვაწე თანამემამულე და უცხოელი ლექტორები საზაფხულო სკოლაში:
საზაფხულო სკოლის აკადემიური პროგრამის განხორციელებაში ჩართული უცხოელი ლექტორებიდან. ორი – ემილიო ბონფილიო და სტივენ სნაიდერი – 2016 წლის საზაფხულო სკოლის კურსდამთავრებულები არიან.
მოწვეული ლექტორი, ვენის უნივერსიტეტის ბიზანტინისტიკისა და ნეოგრეცისტიკის ინსტიტუტის ლექტორი, დოქტ. ემილიო ბონფილიო წარუძღვა ლექცია-სემინარს „შუა საუკუნეების ქართული ხელნაწერების შედგენა-რედაქტირება: შემდგენლის ამოცანები“ (1.5 სთ).
მოწვეულმა ლექტორმა დოქტ. სტივენ სნაიდერმა წაიკითხა ლექცია „“ცოცხალი ხელნაწერის“ კვლევა: ფილოსოფიური პერპექტივები“;ფილოსოფიის დოქტორი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის სრული პროფესორი, უცხოელი მკვლევარი ოლივერ რაისნერი წარსდგა ლექციით „ივანე ჯავახიშვილის საარქივო ფონდის შესახებ“.
პროექტში ჩაერთო მოწვეული ლექტორის სტატუსით ოქსფორდის უნივერისტეტის პემბროკის კოლეჯის მკვლევარი, თავისუფალი უნივერსიტეტის (თბილისი) პროფესორი, დოქტ. ნიკოლოზ ალექსიძე ლექციით „ქართული დამწერლობის წარმოშობა და განვითარების ეტაპები“.
საინტერესოდ წარიმართა პროგრამით გათვალისწინებული დისკუსია მრგვალი მაგიდის ფორმატში, რომელსაც მოდერირებას უწევდნენ ემილიო ბონფილიო (ვენის უნივერსიტეტი) და ვლადიმერ კეკელია (ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი).
ეტრატის გარდა საუკუნეების მანძილზე საქართველოში ერთ-ერთ ძირითად საწერ მასალას ქაღალდი წარმოადგენდა. ქაღალდზე ნაწერი უძველესი ქართული ხელნაწერი, რომელმაც ჩვენამდე მოაღწია სინის მთის წმ. ეკატერინეს მონასტერშია დაცული (sin. 34. X ს.). საქართველოში ქაღალდზე გადაწერილი უძველესი ქართული ხელნაწერი XI საუკუნისაა. დღეისათვის ცნობილია, რომ ადგილობრივი წარმოების ქაღალდი საქართველოში არ იყო. შემოჰქონდათ დაუმუშავებელი ანუ ხამი ქაღალდის სახით, ხოლო მისი დამუშავება – სახამებლის წასმა, ადგილობრივ, გადამწერის ან მისი დამხმარე პირის მიერ სრულდებოდა.
სკოლის ფარგლებში მონაწილეები გაეცნენ ქაღალდის დამზადების ტექნოლოგიას შუა საუკუნის პრაქტიკაზე დაყრდნობით.
19-20 ივლისს შედგა ფორუმის მეორე ღონისძიება – საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია „ქართული ხელნაწერი“, საზაფხულო სკოლის ლოგიკური გაგრძელება, რომელზეც მოხსენებებით წარსდგნენ სკოლის ქართველი და უცხოელი მსმენელები და ლექტორები. კონფერენციამ ხელი შეუწყო ქართული და უცხოენოვანი ხელნაწერი მემკვიდრეობის შესწავლის სფეროში აკუმულირებული ცოდნის შეჯამებას, აქტუალური საკითხების წინ წამოწევას ხელნაწერი მემკვიდრეობის კვლევის სხვადასხვა სფეროების მიხედვით, სამომავლო კვლევითი პერსპექტივების დასახვას.
სამეცნიერო კონფერენციის ფარგლებში ჩატარდა პლენარული სხდომა, რომელზეც სიტყვით გამოვიდა ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის დირექტორი, პროფ.ზაალ აბაშიძე; ლუვენის უნივერსიტეტსა და ხელნაწერთა ეროვნულ ცენტრს შორის მრავალწლიანი ურთიერთობების შესახებ მოხსენება გააკეთა ლუვენის კათოლიკური უნივერსიტეტის ორიენტალისტიკის ინსტიტუტის დირექტორმა, დოქტ ანდრეა შმიდტმა.
იმუშავა სამმა სექციამ, შემდეგი მიმართულებების შესაბამისად:
ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის საერთაშორისო საზაფხულო სკოლა და კონფერენცია „ქართული ხელნაწერი“ განხორციელდა შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ფინანსური მხარდაჭერით.

Kartvelological International Summer School and Conference
The Summer School work program includes five educational modules: 1. Georgian script; 2. Georgian manuscript; 3. Georgian historic document; 4. Georgian printed book; 5. National Center of Manuscripts as a unique institution – vault of manuscripts and scientific research center. Within these modules, 23 lectures were delivered, including – two field lectures at the spaces related to the school theme (Epigraphic Foundation of the National Museum of Georgia, Bolnisi Sioni Church, Mtskheta, Ateni Sioni Church), three workshops, one interactive program and the exhibition.
Exhibition: Georgian Manuscript
In the frame of the module “Georgian Manuscript” the listeners visited permanent exhibition of the National Center of Manuscripts, where in the chronological order are presented the replicas of the most important church and secular handwritten books of the 7th – 18th cc.
Field Lectures
Two field lectures at the spaces related to the school theme (Epigraphic Foundation of the National Museum of Georgia, Bolnisi Sioni,  Urbnisi and Ateni Sioni) were delivered.
There were two field lectures in the School Program conducted in the School progam relatead areas (Epigraphic Foundation of the National Museum of Georgia, Bolnisi Sioni,  Urbnisi and Ateni Sioni).
In accordance with the School Program on July 13 was conducted the field lecture “Georgian Epigraphy”. For this lecture was chosen the Church Bolnisi Sioni Church where are preserved the ancient lapidary inscriptions (494) telling about the construction of the Church. These inscriptions are the oldest Georgian lapidary inscriptions preserved in Georgia.
Participants of the Summer School had unique possibility to see by themselves not only the construction inscriptions, but also other lapidary, scrap and mural epigraphic inscriptions of the 5th – 18th cc. – epitaphs, legal acts, supplicatory, commemorative, construction-renovation inscriptions, etc.
In the frame of the field lecture program participants of the Summer School also visited the Church of Tsughrughasheni, located nearby Bolnisi Sioni Church and adorned with beautiful and richest ornaments. Here they had possibility to see the lapidary inscription on construction of the Church where the King of Georgia, Giorgi is commemorated.
In accordance with the School Program on July 16 was conducted the field lecture “Chronology Systems in Old Georgia”. This lecture was conducted in Church Urbnisi Sioni, which is one of the most remarkable examples of Georgian architecture. The participants of the Summer School had possibility to see by themselves a lapidary inscription regarding renovation of the Church on the south wall of the building. This inscription contains the date 1668 presented according to the Chronicon system widely spread and accepted in Georgia.
The participants of the Summer School also saw many other epigraphic monuments. Out of them the most interesting is the inscription regarding erection of the church which according to the certain scientists belong to the earlier period than inscriptions of Bolnisi Sioni.
On July 16 according to the Summer School program workshop was planned in the Ateni Sioni church. The church, built in the 7th century in the very heart of Georgian province Kartli,  represents a quite selected, distinguished and important monument not only for Georgian culture, but also for the history of the region – Caucasus. On the one hand, the significance of the church is caused by its architectural value and what are the most important related to this monument, those are inscriptions (building-restoration, lapidary, graffiti, mural) made in 8th-10th centuries.
Participants of the Summer School saw one of the oldest samples of all three types (Asomtavruli, Nuskhuri, Mkhedruli) of the Georgian writing. Except mural of the church, which was somehow an innovation by its composition in those times, the participants also were introduced by several inscriptions; one of them is the oldest one in the church – an epitaphic inscription of the Staphanoz Mamphal made in 711, the others are made in 853 known as the Bugha Turki`s inscription and also the oldest samples of Georgian Mkhedruli writings and the first samples of Georgian rhythmic poem (11th c.) as well. Except that, the walls of the church are almost fully covered by Georgian, Armenian, Greek, Arabic and Syrian inscriptions.
On the southern wall of the church there is an Armenian inscription about the restoration of the monument and above of it there is written wide inscription in Asomtavruli script on the founding the city of Ateni by the Georgian king Bagrat IV in 1060-1080.
Participants also studied one of the oldest Georgian reliefs presented on the outside walls – deer’s symbolics and hunting scene.
Calligraphy Workshop
Besides lecture courses, the module “Georgian Script” includes practical activities-calligraphy workshop (6 hours).
The listeners of the school gained practical knowledge about contours of each type of alphabet – Mtavruli, Nuskhuri, Mkhedruli – and observing various Georgian manuscripts could see in the course of time how the shape and contours of the letters changed.
After completing calligraphy workshop the participants could paint the decorated Georgian initials by themselves. In Mtskheta, on the on the final session of the calligraphy workshop the winners of various nominations were announced.
Calligraphy workshop is based on rich scientific literature about Georgian script and also on the successful practices of the calligraphy workshops already conducted in previous summer schools.
Lectures
The program of the Summer School and the scientific conference “Georgian Manuscript” was quite busy. The content of the School training modules covered almost all major areas of the manuscript studies. The leading scientists of the Center, who for decades have been studying manuscripts, historic documents, archives and other antiquities kept in the Center and other depositaries, shared results and methodologies of their studies in Kartvelology with the participants of the School.
Compatriot working abroad and foreign lecturers at Summer School:
In implementation of the Summer School academic program participated two foreign lecturers. Both of them, Emilio Bonfiglio and Stephen Stephan, participated in the International Kartvelological International Summer School organized by the National Centre of Manuscripts in 2016 as listeners.
Dr. Emilio Bonfiglio (University of Vienna) provided lecture-seminar (1.5 hour): “Editing Medieval Georgian Manuscripts: The Tasks of the Editor”;
Dr. Stephan Snyder (Boğaziçi University) provided the lecture: “Researching The “Living Manuscript”: A Philosophical Perspective”.
Dr. Oliver Reisner, full professor of Ilia State University (Tbilisi), invited lecturer of the school, delivered lecture „On Ivane Javakhishvili’s Archival Collections“.
Dr. Nikoloz Aleksidze, researcher at the Pembroke College (Oxford) as invited lecturer of the school, provided lecture: „Georgian Script: Creation and Stages of its Development“.
Round Table
The roundtable discussions moderated by Emilio Bonfiglio (University of Vienna) and Vladimer Kekelia (National Center of Manuscripts) was very interesting and useful.
Official Opening Ceremony
Paper Making Workshop
Except parchment one of the main writing material in Georgia was paper. The oldest Georgian manuscript written on paper in the 10th c. (Sin.-34) is preserved at the monastery of St. Ekatherine on the Mount Sinai. The oldest paper manuscript preserved in Georgia was copied in the 11th c. Nowadays it is well known that in Georgia was no local production of paper. Paper usually was imported as a rough material and then it was processed, starched – by the copyist himself or his assistant. In the frame of the Summer School participants had possibility to get acquainted with the medieval technology of the paper production.
Conference
The logical continuation of the summer school was an international scientific conference “Georgian Manuscript”. In July 19-20th Georgian and foreign participants and lecturers made presentations of their statements. The conference promoted the summarization of the accumulated knowledge about Georgian and foreign manuscript heritage, to raise actual issues the different fields of the manuscript heritage and to set up the plans for future research perspectives.
Within the framework of the scientific conference a plenary session was held, where the Director of the National Center of Manuscripts, Prof. Zaal Abashidze, gave a speech.
The cooperation of the Korneli Kekelidze Georgian National Center of Manuscripts and the University of Louvain was the topic of the paper of the director of the Oriental Institute of the University of Louvain (Belgium), Dr. Andrea Schmidt
The sections of the Conference covered the following directions:
• Oriental Christian codicolody, textology, book art – 12 papers;
• Creating catalogues, data bases and digitalization – 4 papers;
• Presentation of the projects – 4 papers.
The International Summer School and the Conference “Georgian Manuscript” was implemented with the financial support of Shota Rustaveli National Science Foundation.