გამომცემლობა Aschendorff Verlag-მა გამოაქვეყნა ქართველ მეცნიერთა ნაშრომი „შუა საუკუნეების ქართული ლიტერატურული კულტურა და ხელნაწერი წიგნი ქრისტიანულ შუა აღმოსავლეთსა და ბიზანტიაში“
გერმანიაში გამომცემლობამ Aschendorff Verlag სერიით Jerusalemer Theologisches Forum (ტ. 42) გამოაქვეყნა ქართველ მეცნიერთა ნაშრომი „შუა საუკუნეების ქართული ლიტერატურული კულტურა და ხელნაწერი წიგნი ქრისტიანულ შუა აღმოსავლეთსა და ბიზანტიაში“.
წიგნი მკითხველს თანმიმდევრულად, დიაქრონიულად წარუდგენს ქართველ საეკლესიო მოღვაწეთა ლიტერატურულ მოღვაწეობას პალესტინის, სინას, ათონის, შავი მთის, კონსტანტინოპოლისა და პეტრიწონის (ბაჩკოვო) სამონასტრო ცენტრებში. ის მიზნად ისახავს აჩვენოს, თუ როგორ აითვისეს ქართველებმა იდეები და ღირებულებები, რომლებიც დომინირებდა ქრისტიანული სამყაროს მოწინავე ლიტერატურულ და კულტურულ ცენტრებში და როგორ შეიტანეს ეს იდეები და ღირებულებები ქართულ ეროვნულ მწერლობაში, გადააკეთეს ისინი ქართული ინტელექტუალური მემკვიდრეობის არსებით ნაწილად. წიგნში ასევე განხილულია ქართველების ურთიერთობის საკითხი სხვა ეთნიკურ ჯგუფებთან – ბერძნებთან, სომხებთან და ლათინებთან – სამონასტრო ცენტრების მრავალკულტურულ და მრავალენოვან გარემოში. წიგნი არის შუა საუკუნეების ქართული კულტურისა და ლიტერატურის ისტორიასთან დაკავშირებით დასავლეთში არსებული ხარვეზის ამოვსების მცდელობა. იგი აწვდის საერთაშორისო მეცნიერებს შუა საუკუნეების ქართული ლიტერატურის ისტორიის ქართველ სპეციალისტთა დღევანდელ აზროვნებას.
ავტორები არიან კორნელი კეკელიძის სახელობის ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის მეცნიერები: ზაზა ალექსიძე, დარეჯან კლდიაშვილი, თამარ ოთხმეზური, მაია რაფავა, დალი ჩიტუნაშვილი, თინა ცერაძე, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის თანამშრომლები: მაგდა მჭედლიძე და ანა ხარანაული, ასევე ნიკოლოზ ალექსიძე (თავისუფალი უნივერსიტეტი), თინა ქრონცი (ბონის უნივერსიტეტი), თამარ პატარიძე (ლუვენის კათოლიკური უნივერსიტეტი). რედაქტორი: ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის მეცნიერი თამარ ოთხმეზური, ინგლისურ ენაზე თარგმნეს მანანა ოდიშელმა და მაიკლ ვიკერსმა.

The publishing house Aschendorff Verlag issued the work of Georgian scholars “Medieval Georgian Literary Culture and Book Production in the Christian Middle East and Byzantium”
In Germany the publishing house Aschendorff Verlag issued the work of Georgian scholars “Medieval Georgian Literary Culture and Book Production in the Christian Middle East and Byzantium” in the series Jerusalemer Theologisches Forum (vol. 42).
The collective volume presents to readers in a coherent, diachronic manner, the literary work of Georgian ecclesiastics in the monastic centres of Palestine, Mt Sinai, Mt Athos, the Black Mountain, Constantinople, and Petritsoni (Bachkovo). It aims to show how Georgians adopted the ideas and values that were predominant in the advanced literary and cultural centres of the Christian world, and how they introduced these ideas and values into Georgian national literature, converting them into an essential part of Georgian intellectual heritage. The book also discusses the issue of relations of the Georgians with other ethnic groups – the Greeks, the Armenians and the Latins – in the multicultural and multilingual setting of the monastic centres. The book is an attempt to fill the gap that exists in the West regarding the history of medieval Georgian culture and literature. It provides international scholars with the current thinking of Georgian specialists on the history of medieval Georgian literature.
The authors are the scholars of the Korneli Kekelidze National Center for Manuscripts: Zaza Aleksidze, Darejan Kldiashvili, Thamar Otkhmezuri, Maia Raphava, Dali Chitunashvili, Tinatin Tseradze, and of Tbilisi State University: Magda Mtchedlidze and Ana Kharanauli, as well as Nikoloz Aleksidze (Free University, Georgia), Tinatin Chronz (University of Bonn, Germany), Tamar Pataridze (Catholic University of Louvain, Belgium). Editor: Thamar Otkhmezuri, translated into English by Manana Odisheli and Michael Vickers.