25 2017
ძებნა: GE EN



საიტი მუშაობს სატესტო რეჟიმში


საარქივო ფონდი


საარქივო ფონდი

საარქივო ფონდში თავმოყრილია ქართველი და უცხოელი მეცნიერების, მწერლების, პოეტების და საზოგადო მოღვაწეების, მხატვრების, პოლიტიკური, სახელმწიფო და სამხედრო მოღვაწეების, ემიგრაციის მოღვაწეების, სასულიერო პირების, აგრეთვე საქართველოს საისტორიო და საეთნოგრაფიო საზოგადოების და სინოდის კანცელარიის არქივები (სულ 188 საარქივო ფონდი). აქედან, დღეისათვის უკვე დამუშავებულია 119 ფონდი. დანარჩენი 69 საარქივო ფონდი დამუშავების პროცესშია.

არქივში დაცული მასალიდან განსაკუთრებული აღნიშვნის ღირსია ქართველი პაპიროლოგის გრიგოლ წერეთლის კუთვნილი კოლექცია, სადაც წარმოდგენილია ძვ.წ. II - XV საუკუნეებით დათარიღებული 170-მდე  პაპირუსი.

არანაკლებ საინტერესო მასალაა დაცული დანარჩენ საარქივო ფონდებში: XIX-XX საუკუნეების ქართველი და უცხოელი საზოგადო მოღვაწეების ცხოვრება-შემოქმედებასთან დაკავშირებული ქართული, ლათინური, ფრანგული, ინგლისური, იტალიური, რუსული, აზერბაიჯანული, სომხური და სხვა უცხოენოვანი ორიგინალური საბუთები; უმდიდრესი ეპისტოლარული მემკვიდრეობა; მრავალრიცხოვანი ფოლკლორული ჩანაწერები; უნიკალური ფოტონამუშევრები; სამხრეთ კავკასიის ახალი და უახლესი ისტორიის ამსახველი უძვირფასესი მასალა პოლიტიკის, ეკონომიკის, საეკლესიო ცხოვრების, ჟურნალისტიკის, თეატრის, მუსიკისა და სხვა სფეროებიდან.

 

ხელნაწერთა ეროვნულ ცენტრში დაცული პირადი არქივები:

  1. აბაშიძე გრიგოლ  (1914–1994)*
  2. აბაშიძე ირაკლი (1909-1992)*  
  3. აბულაძე ილია  (1901-1968)
  4. აღაბაბიანი რუბენ* (1911–1970)
  5. აზარაშვილი ვაჟა (დ.1936)
  6. აკობია პავლე  (1878-1940)
  7. ალექსანდრე ეპისკოპოსი (ალექსი ოქროპირიძე) (1824-1907)
  8. ამბროსი (ბესარიონ ხელაია)-კათოლიკოს-პატრიარქი (1861-1927) 
  9. ამირანაშვილი შალვა  (1899-1975)*
  10. ანდრონიკაშვილი ელეფთერ  (1910-1989)
  11. ანდრონიკაშვილი ლუარსაბ  (1872-1939)
  12. ანდღულაძე ლია  (დ.1931)*
  13. არჯევანიძეები: პეტრე (XVIII ს. II ნახ.), ივანე (XIX ს. I ნახ.), ევდოკია (XIX ს. I ნახ.), ზაქარია (XIX ს. II ნახ.), ანტონი (XIX ს. II ნახ.), ნინო (XIX ს. II ნახ.), ნიკოლოზი (XIX ს. II ნახ.), სოფიო (XIX ს. II ნახ.)
  14. ასლანიშვილი სოლომონ  (ბავრელი) (1851-1924)
  15. ბაგრატიონ-მუხრანელი ირაკლი (1909 - 1977)*
  16. ბარამიძე ალექსანდრე  (1902-1994) 
  17. ბაქრაძე დიმიტრი  (1826-1890) 
  18. ბერულავა ხუტა (1924–2004)* 
  19. ბერძენიშვილი ნიკო  (1894-1965)
  20. ბიჩინაშვილი ელიზბარ *
  21. ბოლქვაძე ზაურ (1933-210)*
  22. ბოჭორიძე გიორგი  (1884-1939) 
  23. ბროსე მარი    (1802-1880)
  24. გაბაშვილი ვალერიან  (1911-1985)
  25. გაბრიელ ეპისკოპოსი (გერასიმე ქიქოძე) (1825-1896)
  26. გამსახურდია კონსტანტინე  (1893-1975)*
  27. გეგეჭკორი ალექსი (საშა) (1887-1928)*
  28. გელოვანი აკაკი (1923-1996)*
  29. გელოვანი ვარლამ  (1878-1915)
  30. გელოვანი იასონ  (1847-1915)
  31. გერასიმოვი კონსტანტინე (1924–1996)*
  32. გვრიტიშვილი დავით  (1915-1969)
  33. გიგოლაშვილი მიხეილ (1914–1994)*
  34. გიორგაძე ბეჟან (1905–1984)*
  35. გოგებაშვილი იაკობ  (1840-1912) 
  36. გოგოლაძე დერმიშა  (1924-2002)
  37. გომართელი ივანე  (1875-1938)
  38. გორგაძე სერგი  (1876-1929)
  39. გრანსტრემი ევგენია  (1911-1991)
  40. დავითაშვილი იოსებ  (1850-1887)
  41. დრბოგლავი იოსებ (1870-1916)
  42. დუმბაძე დიმიტრი  (1869-1932)
  43. დუმბაძე მამია  (1915-1990)*
  44. ელიაშვილი ივანე  (1864-1932)
  45. ენფიანჯიანცი ტიგრან  (XX ს. I ნახ.)
  46. ერისთავი რაფიელ  (1824-1901)
  47. ერისთავი-ხოშტარია ანასტასია (1868-1951)
  48. ვაჟა-ფშაველა (1861-1915)
  49. ვაჩეიშვილი ალექსანდრე  (1886-1964)
  50. ვეიდენბაუმი ევგენი  (1845-1918)
  51. ვეკუა ილია  (1907-1977)*
  52. ვეკუა კირილე  (1891-1968)*
  53. ზაქარაია პარმენ  (1914-2003)
  54. თამარაშვილი მიხეილ  (1858-1911)
  55. თაყაიშვილი ექვთიმე (1863-1953)
  56. თვარაძე რევაზ  (1928–2006) * 
  57. თოიძე მოსე (1871-1953)
  58. თუმანიანი არუთუნ  (1869-1943)
  59. თუმანიშვილები: ბირთველი (XIX ს. I ნახ.), გრიგოლი (XIX ს. I ნახ.), დავითი (XIX ს. I ნახ.), მანუჩარი (XVIII ს. II ნახ. - XIX ს. I ნახ.), ნიკოლოზი (XIX ს. I ნახ.), სულხანი (XIX ს. I ნახ.), შიოში (XIX ს. I ნახ.), ჯიმშერი (XVIII ს. II ნახ. - XIX ს. I ნახ.)
  60. თუმანიშვილები -კონსტანტინე (1852-1922), ვასილ (1857-1912) და სტეფანე (XIX ს. II ნახ.-XX ს. I ნახ.)   
  61. თუმანიშვილი ანასტასია  (1849-1932)
  62. თუმანიშვილი გიორგი  (1854-1920)
  63. თუმანიშვილი მიხეილ  (1818-1875)
  64. იმედაშვილები: იოსები (1876-1952)*, კობა (დ. 1935)*, ლაშა (დ. 1960)*
  65. ინასარიძე კარლო  (1919-2007)*
  66. იოსელიანი ოტია (დ. 1930-2011)
  67. იოსელიანი პლატონ  (1809-1875)
  68. კალისტრატე (ცინცაძე)-კათოლიკოს-პატრიარქი  (1866-1952)
  69. კარბელაშვილი ვასილ  (1858-1936)
  70. კაციტაძე დავით (დევი) (1928-2009)*
  71. კეკელიძე კორნელი  (1879-1962)
  72. კეკელიძე მიხეილ  (1912-1996)
  73. კელენჯერიძე მელიტონ  (1864-1942)
  74. კვინიტაძე გიორგი  (1874-1970)*
  75. კიკვაძე თედო  (1870-1939)
  76. კირიონ II (გიორგი საძაგლიშვილი)-კათოლიკოს-პატრიარქი  (1855-1918)
  77. კონონოვიჩი ლეონიდ (დ.1900)*
  78. კუპრაძე ვიქტორ  (1903-1985)
  79. ლომთათიძე ალექსანდრე (1882-1924)
  80. ლომთათიძე გიორგი  (1914-1971)*
  81. ლორთქიფანიძე გრიგოლ  (1881-1937)
  82. ლორთქიფანიძე იოსებ (1922–1999)*
  83. ლორთქიფანიძე ირაკლი  (1895-1976)
  84. ლომჯარია სულიკო (დ. 1937)*
  85. მაკალათია სერგი (1893–1974)*
  86. მანსვეტაშვილი იაკობ  (1855-1939)
  87. მარი იური (გიორგი)  (1893-1935)
  88. მარი ნიკოლოზ (ნიკო)  (1864-1934)
  89. მარკოვი ევგენი  (1873-1954)
  90. მაღალაშვილი ქეთევან  (1894-1973)
  91. მაღლაკელიძეები: შალვა (1894-1976) და გაიოზ (1920-1989)  
  92. მაყაშვილი ვლადიმერ  (1904 - XX ს. II ნახ.)*
  93. მაჩაბელი მიხეილ  (1852-1930)
  94. მაჭავარიანი მიხეილ (1886-1951)* 
  95. მახარაძე ფილიპე (1868-1941)*
  96. მეგრელაძე დარეჯან (1924-2010)*
  97. მეგრელი დუტუ  (დიმიტრი ხოშტარია) (1867-1938)
  98. მელიქიშვილი გიორგი (1918–2002)*
  99. მენთეშაშვილი ეგნატე  (1870-XX ს. I ნახ.)
  100. მესხი სერგეი  (1845-1883)
  101. მესხია შოთა  (1916-1972)*
  102. მესხიშვილები: დიმიტრი მესხიშვილი (ალექსიევ-მესხიევი) (XVIII ს-ის II ნახ.- XIX ს. 20-იანი წწ.), იაკინთე დიმიტრის ძე (1805-1878), სარდიონ დიმიტრის ძე (1814-1863), მიხეილ დიმიტრის ძე (XIX ს.), სოფიო სარდიონის მეუღლე (გარდ. 1868 წ.), აპოლონ სარდიონის ძე (XIX ს.), სარდიონ სარდიონის ძე (1863-1940), ლეონიდე სარდიონის ძე (XIX ს.), ვლადიმერ სარდიონის ძე (1857-1920) და ნინო სარდიონის ასული (XIX ს.)
  103. მეტრეველი ელენე  (1917-2003)
  104. მეღვინეთუხუცესი დიმიტრი  (1815-1878)
  105. მიზანდარი ვალერიან ფელიქსის ძე (1894-1926)*
  106. მიხაილოვა-მარი სოფიო (1890-1980)
  107. მირიანაშვილი მათე (1906-1975) *
  108. მუსხელიშვილი ლევან  (1900-1942)
  109. ნადარეიშვილი გიორგი  (1926–2004)*
  110. ნაკაშიძე ილია  (1866-1923)
  111. ნანუაშვილი ვანო  (1902-1974)*
  112. ნიკოლაი ალექსანდრე  (1821-1899)*
  113. ნიკურაძეები: ალექსანდრე (1901-1981) და ივანე (1894-1979)*
  114. ნინოშვილი (ინგოროყვა) ეგნატე  (1859-1894)
  115. ნუცუბიძე თემურ  (1954-2003)
  116. ორბელი რუსუდან  (1909-1985)
  117. ორბელიანი გრიგოლ  (1804-1883) 
  118. პაპავები: აკაკი (1890–1964) და თამარ (1888–1976) *
  119. პატარიძეები: ელისე (1896-1975) და ოთარ (დ. 1943)*
  120. პეტრე ეპისკოპოსი (კონჭოშვილი) (1836-1909)
  121. ჟორდანია თედო  (1854-1916)
  122. რამიშვილი ისიდორე (1859-1937)* 
  123. რაჭველიშვილი ქრისტეფორე (1894-1937)*
  124. რობაქიძე გრიგოლ (1882-1962)
  125. რჩეულიშვილი ლევან  (1909-1986)
  126. სალიები: ნინო (1898-1993) და კალისტრატე (1901-1986) *
  127. სამადაშვილი ნიკო  (1905-1963)
  128. სარაჯიშვილი ალექსანდრე  (1851-1914)
  129. სახოკია თედო  (1868-1956)
  130. სვიმონიშვილი რევაზ *
  131. სიხარულიძე ფრიდონ *
  132. სმირნოვი კონსტანტინე  (1873-1938)
  133. სონღულაშვილი იროდიონ  (1880-1958)
  134. სურგულაძე აკაკი (1931–1991)*
     
  135. სტურუა გიორგი  (1884-1956)*
  136. სტურუა ივანე (ვანო) (1870 -1931)
  137. ტაბაღუა ილია (1924-2004) * 
  138. ტატიშვილი ირაკლი (ერეკლე)  (1884-1946)
  139. უვაროვა პრასკოვია  (1840-1924)
  140. უმიკაშვილი პეტრე (1838-1904)
  141. ფერაძე გრიგოლ  (1899-1942)
  142. ქარსელაძე ივანე (1892-1968)*
  143. ქიქოძე შალვა (1895–1921)*
  144. ღოღობერიძე ნინო (1918-2003)
  145. ყაზბეგი ალექსანდრე  (1848-1893)
  146. ყანჩაველი ლევან  (1900-1987)*
  147. ყიფიანები: ბარბარე (1879-1965) და ნინო (1867-1937) 
  148. ყიფიანი დიმიტრი  (1814-1887)
  149. ყიფშიძე დავით  (1890-1919)
  150. ყიფშიძე იოსებ  (1882-1919)
  151. ყიფშიძეები: ალექსანდრე ფრონელი (1862-1916), გრიგოლ (1858-1921), ზაქარია (1873-1938) და ილია (1882-1953)
  152. შარაშიძე ქრისტინე  (1889-1973)
  153. შევარდნაძე დიმიტრი  (1884-1937)*
  154. შოშიაშვილი ნოდარ (ნუკრი) (1924–1999)
  155. ჩიქოვანი სიმონ (1902-1966)
  156. ჩუბინაშვილი გიორგი  (1885-1973)*
  157. ჩუბინაშვილი ნიკო  (1908-XX ს. II ნახ.)*
  158. ჩხიკვიშვილი ბენიამინ (ბენია) (1881–1924)*
  159. ცაგარეიშვილი ვალერიან  (1901-1974)
  160. ცაგარელი ალექსანდრე  (1844-1929) 
  161. ცინდელიანი უჩა *
  162. ძნელაძე გივი  (1927 – 2002)*
  163. წერეთელი აკაკი  (1840-1915)
  164. წერეთელი ბეჟან* 
  165. წერეთელი გიორგი  (1842-1900)
  166. წერეთელი გრიგოლ  (1870-1938)
  167. წერეთელი თინათინ  (1903-1980)*
  168. წერეთელი მიხეილ (მიხაკო)  (1878-1965) *
  169. წერეთელი პაპუნა  (1904-1982)
  170. წერეთლები: ზურაბ ქაიხოსროს ძე წერეთელი (XIX ს. I ნახ.), გრიგოლ ზურაბის ძე წერეთელი (XIX ს. I ნახ.), დიმიტრი გრიგოლის ძე წერეთელი (XIX ს. I ნახ.), ნესტორ დიმიტრის ძე წერეთელი (XIX ს. II ნახ.), ალექსანდრე გრიგოლის ძე წერეთელი (XIX ს. II ნახ.), სიმონ ზურაბის ძე წერეთელი (XIX ს. II ნახ.), დავით სიმონის ძე წერეთელი (XIX ს. II ნახ.), სიმონ გოდაბრელიძე (XIX ს. II ნახ.), ბიძინა ჩოლოყაშვილი (XIX ს. II ნახ.), ბერი ქაიხოსროს ძე წერეთელი (XIX ს. I ნახ.), სიმონ დავითის ძე წერეთელი (XIX ს. II ნახ.), როსტომ დავითის ძე წერეთელი (XIX ს. II ნახ.)
  171. ჭავჭავაძე ილია  (1837-1907)
  172. ჭანტურია აკაკი (1881-1949)*
  173. ჭყონია თორნიკე  (1909-1986)*
  174. ხარანაული ბესიკ (დ. 1939)
  175. ხახანაშვილი ალექსანდრე  (1864-1912)
  176. ხოშტარია-ბროსე ედიშერ (1927-2005)*
  177. ხუნდაძე რაჟდენ (XIX-XX)*
  178. ჯაბადარი ალექსანდრე  (1851-1933)
  179. ჯავახიშვილი გიორგი  (1877-1956)
  180. ჯავახიშვილი ივანე  (1876-1940)
  181. ჯამბაკურ-ორბელიანი მარიამ (1852-1941)
  182. ჯამბაკურ-ორბელიანი-ჯავახიშვილი ანასტასია (1884-1969)
  183. ჯანაშვილი მოსე  (1855-1934)
  184. ჯანელიძე ალექსანდრე  (1888-1975)
  185. ჯაფარიძე ვახტანგ (1911-1993)*
  186. ჯაფარიძეები: ალექსანდრა (1895-1974), ალექსანდრე (ალიოშა) (1899-1945) და სიმონ (1896-1929)*
  187. ჯობაძე ვახტანგ (1917-2007)*
  188. ჯორჯაძე არჩილ  (1872-1913)
  189. ჯორჯაძეები: ნინო (XIX ს. II ნახ.), დიმიტრი (XIX ს. II ნახ.), ილია (XIX ს. II ნახ.)
  190. ჰელიმიში ხასან (1907–1976)
  191. ეროვნული მოძრაობის არქივი (XX ს-ის II ნახ.)*
  192. საქართველოს საისტორიო-საეთნოგრაფიო საზოგადოების არქივი  
  193. სინოდის კანცელარიის (ქ. ლენინგრადი, ამჟამად სანკტ-პეტერბურგი) არქივი 
  194. საქართველოს სახალხო ფრონტი *
  195. სხვადასხვა
  196. ფოტოარქივის ელექტრონული კატალოგი 

„საქართველოს ევროპული ისტორიის ფურცლები“ - ბორჯომი
Presentation of the English version of the album “Georgian Manuscript”
Exhibition “ Junker Ivane Nanuashvili - the Unknown Pages of Georgian Modern History”
The Awarding Ceremony of the Winners of Calligraphy Competition
Presentation of the III volume of the Texts of Historical Documents
The Scientific Expedition of the National Centre of Manuscripts on Mount Sinai – presentation / exhibition
Exhibition “Georgian Occupation and Emigrants”
Photo exhibition in Egypt of Georgian and Arabic manuscripts preserved at the National Centre of Manuscripts
The presentation of the project: “Historical and Architectural Heritages of Borjomi Region (guideline)”
Elene Metreveli and the international research project of Gregory of Theologian heritage